Fed’in faiz kararı sonrası yeni tahminler

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), politika faizinde hedef aralığı piyasa beklentileri dahilinde yüzde 5,25-5,50 seviyesinde tuttu ve faizi altıncı kez 23 yılın en yüksek seviyesinde tuttu.

Karar sonrası Fed’den yapılan açıklamada, “Enflasyon yüzde 2 hedefine doğru sürdürülebilir şekilde hareket edene kadar faiz indirimi yok” olarak belirtildi ve hazirandan itibaren bilanço küçültmenin yavaşlamasının planlandığı ifade edildi. Ayrıca, “Hazine kağıdı varlıklarının azaltımını aylık 60 milyar dolardan 25 milyar dolara indireceğiz. Mortgage destekli menkul kıymetlerin azaltımı 35 milyar dolar olarak devam edecek” şeklinde kaydedildi.

Fed, elindeki Hazine tahvillerinin vadesi geldiğinde gelirlerini yenilerine yatırabiliyor; ancak 2022’den bu yana her ay 60 milyar dolara kadar Hazine tahvilinin portföyden çıkmasına izin veriyor. Haziran ayından itibaren bu aylık düşüş hızını 25 milyar dolara düşürecek.

Ekonomist Hikmet Baydar konuyla ilgili değerlendirmesini milliyet.com.tr’ye açıkladı. Baydar konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Açıklamanın tam metni için: Fed beklenen faiz kararını açıkladı, piyasalar ne tepki verdi?

Piyaslar ne tepki verdi?

Fed’in faiz kararı sonrası ve mesajları sonrası S&P 500 pozitife döndü.

Fed’in ardından ons altının günlük yükselişi, yüzde 1’in üzerine çıkarak 2310 dolara kadar çıktı. Sarı maden, saat 21.22 itibarıyla yüzde 0,83 primle 2304 dolarda bulundu.

Fed’in bilanço küçültmeye devam kararı sonrası, ABD iki yıllık tahvil faizi yeniden yüzde 5’in altına geriledi.

 

“Fed faiz kararı sürpriz değil, beklenen buydu. Bundan sonra verilecek olan mesajlara bakılacaktır. Verilen mesajlarda bu yıl içinde faiz indirimleri ile ilgili olumsuz hava oluşursa bu piyasaları olumsuz etkileyecektir. Bundan sonraki süreçte enflasyonu yakından takip edeceğiz, ‘enflasyonda düşüş gerçekleşirse o zaman faiz indirimleri gündemde kalabilir’ şeklinde bir açıklama olursa o zaman da piyasada hava bozulmayacaktır. Şu an faizlerin değiştirilmemesi fiyatlamalar dahilinde olduğu için piyasalarda bir etki oluşturmayacaktır.

“Seneye faiz indirimine gidebilir beklentileri var”

Eylülde faiz indirimi ihtimali yüzde 60’lara çıktı. Seneye faiz indirimine gidebilir beklentileri var. Bu piyasalar için tehlikelidir. Altında şu anda düşüşün sebebi budur. Fed bilanço küçültmeye haziran ayından itibaren başlayacağız diyor, Hazine kağıdı azaltımını aylık 25 milyar dolara indireceğiz diyor. Bu şekilde piyasada faizi etkileyebilirler. Hazine kağıtlarını azaltacaklarsa bu Fed tahvil satacak demektir. Piyasaya tahvil satmak demek faiz yükseltmek demektir. Faiz kararı oy birliği ile alındı. Bu önemliydi. Yani tüm üyeler hemfikir. Bu yıl faiz indirimi olursa bu eylül ayı ve sonrasında olacaktır. Piyasa en son gelen yüksek enflasyondan dolayı tedirgin, eğer enflasyon yüksek gelirse faiz indirimi değil, faiz artırımı da konuşulabilir. Şu anda enflasyon verileri beklenenden kötü, büyük ihtimalle de faiz indirimleri eylül sonrasına kalacaktır.

Bu yıl faiz indirimi olursa bu eylül ayı ve sonrasında olacaktır. Piyasa en son gelen yüksek enflasyondan dolayı tedirgin, eğer enflasyon yüksek gelirse faiz indirimi değil, faiz artırımı da konuşulabilir. Şu anda enflasyon verileri beklenenden kötü büyük ihtimalle de faiz indirimleri eylül sonrasına kalacaktır.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x