Abdulkadir Uraloğlu duyurdu: Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattı 17 Mart’ta açılacak!

Türkiye demir ağlarla örülüyor…

Şehirler hızlı trenlerle birbirine bağlanırken şehir için ulaşımda da raylı sistem yatırımlarında büyük bir ilerleme var.

Bu kapsamda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bir müjde daha verdi.

Uraloğlu, İstanbul’da ardı ardına yapılan raylı sistem hatlarından sonra Şehir Hastanesi’ni şehir merkezine bağlayacak 3 kilometrelik Kocaeli Şehir Hastanesi Hattı’nın 17 Mart’ta hizmete açılacağını duyurdu.

Uraloğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak ülke genelinde 416 kilometre kent içi raylı sistem projesine devam ettiklerini bildirdi.

“Trafik çilesini bitirmek için önemli projeleri üstleniyoruz”

Uraloğlu, özellikle büyükşehirlerde ulaşımın en kolay ve hızlı sağlandığı yollardan birinin metro ve tramvay gibi raylı sistemler olduğunu vurgulayarak, bu kapsamda raylı sistem ağının gelişmesine büyük önem verdiklerini söyledi.

Uraloğlu, “Özellikle büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlarımızın trafik nedeniyle yaşamının kâbusa dönüşmemesi için çok önemli kent içi raylı sistem projelerini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak biz yapıyoruz. Şehir, belediye ayrımı yapmadan vatandaşlarımız için hizmette dur durak demiyoruz.” dedi.

Şehir hastanesi 15 dakikaya düşecek

Bakan Uraloğlu, Kanal Yolu, Turan Güneş, Başaran, FTR ve Şehir Hastanesi olmak üzere beş istasyondan oluşan 3,1 kilometrelik hattın yapımını bir buçuk yıldan kısa sürede tamamladıklarını vurgulayarak, “17 Mart itibariyle hizmete alacağımız Şehir Hastanesi Tramvay hattımız ile İzmitli vatandaşlarımızı trafik çilesinden kurtaracağız. Şehrin dışında bulunan Kocaeli Şehir Hastanesi’ne ulaşım 15 dakikaya düşecek hattımız, günde 210 bin vatandaşımızı taşıyacak. Hattımız, Otogar istasyonundan Plajyolu tramvay hattına da entegre olacak.” dedi.

“416 kilometre kent içi raylı sistem projesine devam ediyoruz”

Proje kapsamında 12,4 kilometre ray imalatı yapıldığını, 5 adet istasyonun da betonarme, mimari imalatlarını tamamladıklarını açıklayan Uraloğlu, “Toplamda 40 bin 819 m3 beton, 5 bin 975 ton demir imalatı gerçekleştirdik. Ayrıca 8 bin 500 m3 taş duvar, 3 bin 980 m2 taş pere ve 2 bin 400 metre fore kazık imalatı da tamamladık. Projemizin elektromekanik imalatları ve sinyal imalatlarını da yaptık. Göründüğünden çok daha büyük bir projeyi kısa sürede hizmete verdik.

Çünkü 2003 yılından itibaren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde demir yolları sektöründe dev yatırımlarla büyük mesafeler katettiğimiz gibi kent içi raylı ulaşım sistemlerinde başta büyükşehirlerimiz olmak üzere ülkemiz genelinde büyük ilerlemeler katettik.

Hiçbir projeyi küçük görmedik. Hiçbir projede gecikmeye izin vermedik. Bakanlık olarak Türkiye genelinde 416 kilometre kent içi raylı sistem projesine daha devam ediyoruz. İstanbul, Kocaeli ve Bursa’da da toplam 60,7 kilometre raylı sistem hattının yapım çalışmalarını sürdürüyoruz.” diye konuştu.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x